Nytt inom arbetsplattformar

Publicerad 24/2 kl. 12:11

I SRTs årliga temaartikel presenterar vi ett flertal nyheter inom arbetsplattformar. Håll till godo med en massa godsaker i ämnet nya arbetsplattformar.

Nytt från Dinolift, GSR och JLG hos Zip-Up

Zip-Up Svenska AB är svensk generalagent för Dinolift, som nyligen lanserat den batteridrivna släpvagnsliften Dino 120TLB som är cirka 100 kg lättare och 15 cm smalare än sin föregångare 120T. Modellen har en totalvikt på 1263 kg, en maximal arbetshöjd på 12 m och en maximal räckvidd i sidled på 8,1 m. Den har ett drivsystem som standard vilket gör det möjligt att placera maskinen även i trånga utrymmen, och är lämpad för både inomhus- och utomhusarbete. Den har kontrollpanel både uppe och nere, två 12V 150Ah batterier som matar likströmsmotorn, två eluttag i arbetskorgen som standard, och bomstyrning med två hastigheter. Lyftkapaciteten för stålkorgen ligger på 130 kg. Modellen använder sig även av telematiklösningen MyDino med åtkomst till Dinolifts tekniska support.

En annan nyhet hos Zip-Up är en ny 27 m rak teleskopbom från GSR, byggd på Mercedes Sprinter som kan köras med B-körkort. Bommen har en horisontell räckvidd på 15,95 m och en lyftkapacitet i korgen på 250 kg. Den har variabelt utfällbar stabilisering med vertikala stöd, fyrdelad bom och säkerhetssystem.

Inom snar framtid kommer dessutom ytterligare en nyhet i Zip-Ups sortiment. På mässan Bauma kommer JLG presentera en smal batterimaskin med fyrhjulsdrift, JLG 450EC Compact, lämpad för såväl inomhus- som utomhusbruk.

 

Nyheter från Liftexperten

Det här året släpper Liftexperten en hel del. Det handlar bland annat om hela sex nya saxliftar från Genie vilka är modellerna GS1932E, GS2632E, GS2646E, GS3232E, GS3246E och GS4046E. Samtliga är batteridrivna. Sedan släpper man två bomliftar, också från Genie, vilka är S85 XC FE och S85 XC E. S85 XC FE är en hybrid och S85 XC E helt eldriven. En arbetsplattform är också Avant Tecnos nya Leguan 265. Liftexperten är som bekant återförsäljare av billiften Multitel och släpper nya Multitel MXE160.

 De sex saxliftarna från GS-serien är en helt ny generation av saxliftar. Geniekunder fokuserar alltmer på total ägandekostnad (TCO) och använder kostnadsdata för att driva beslut om maskinflottan.

Genie GS-32 E och GS-46 E Next-Gen Scissor Series har blivit om designade från grunden för att erbjuda förbättrad maskinlivslängd, lägre TCO och högre prestanda på arbetsplatsen. Dessa enheter finns tillgängliga med tillval, Lithium-Ion-batterier (alla modeller), E-Lift och E-Steer (ellyft och elektrisk styrning, endast GS-1932). GS1932 E får också en integrerad stege i chassit och behåller samtidigt tidigare längd. Detta medför en större plattform att röra sig i för användaren. 

Andra fördelar är att en branschledande böjd länkdesign ökar länkuppsättningens styvhet, vilket förbättrar förarens komfort och minskar den totala vikten på liften. De sex nya saxliftmodellerna spänner över höjderna 6,5 till 13 meter.

Genies nya bomliftar i S-serien Genie S-85 XC E Electric och S-85 XC FE, Hybrid, är teleskopbomliftar med extra kapacitet (454 kg) utan att kompromissa med prestanda jämfört med deras dieselmotsvarighet, samtidigt som dörren öppnas för låga ljud och låga eller inga utsläpp. 

Batterierna i båda dessa maskiner är Litium vilket ger en högpresterande, underhållsfri och lågemissionslösning, även i extrema temperaturförhållanden. Det som är speciellt med dessa Litiumbommar är att det är ett 48V system vilket gör att det inte kräver certifierade tekniker för att utföra underhåll. Detta säkerställer att produkten kan underhållas av nuvarande tekniker. 

Genie S-85 XC E Electric och S-85 XC FE Hybrid är de första 28 m rakbomliftarna som det går att montera en Litiumdriven 3KW generator som möjliggör exempelvis svetsning på höjd. 

Både hybrid- och elektriska modeller kan hantera uppgifter på ojämnt underlag och de mest utmanande arbetsplatserna tack vare kraftfullt, vattentätt IP67-klassat AC-drivsystem och aktiva oscillerande axlar.

Sedan släpper man som sagt nya Leguan 265. Leguan 265 sätter ett nytt riktmärke för effektivitet och prestanda i sin klass. Med en arbetshöjd på 26,5 m, en maximal horisontell räckvidd på 13,6 m, och en upp-och-över räckvidd på över 10 m ger den exceptionell åtkomst för proffs i olika branscher. Leguan 265 är konstruerad för mångsidighet och har en lättviktsdesign och en kompakt längd, vilket garanterar god manövrerbarhet i trånga utrymmen. Dess robusta spårsystem, oöverträffad markfrigång och marknadens lägsta tyngdpunkt ger exceptionell stabilitet och rörlighet, även i de mest krävande miljöerna, såsom trädvård och konstruktion. Hastighet och effektivitet är kärnan i Leguan 265. Enligt Liftexperten är 27-meters spindellyftet med Leguanen det snabbaste i världen och det tar det bara 1 minut och 35 sekunder att dra ut bommarna helt till maximal arbetshöjd. Denna oöverträffade hastighet tillåter operatörer att slutföra fler projekt på kortare tid, körning med högre produktivitet och lönsamhet. Liften har en lyftkraft på 250 kg.

Tills sist från Liftexperten är att nya billiften Multitel MXE160 har en arbetshöjd på 15,70 m och en räckvidd på 13,70 m och klarar att lyfta 250 kg. Den är svängbar i 380 grader och har en arbetsplattform som mäter 1200 x 700 x 1100 mm. Ekipaget väger 3,5 ton. Vi vill också passa på att göra en liten rättelse. I SRT 6-2024 skrev vi att Liftexperten sålt fem Multitel billiftar till företaget Swelift. Det var fel. Rätt är att de sålt hela tio Multitel billiftar till Swelift. Liftexperten meddelar också att man från mars utökar med ytterligare en säljare på region syd och väst. Mer om den nya säljaren i SRT 2.

 

 

Nya maskiner och hjälpmedel från Haulotte

Haulotte lanserar den artikulerade bomliften HA16 E, en 100 procent elektrisk maskin som klarar ojämn terräng och som är lämpad för både inomhus- och utomhusapplikationer. Modellen kan utrustas med Range Extender, en avtagbar generatorlösning som laddar HA16 E-batterierna från 20 till 80 procent på tre timmar, enligt Haulotte. Range Extender går att använda med saxliftsmodeller och framtida modeller i Pulseo-serien.

Haulotte lanserar också sin elektriska saxlift HS18 E Max för grov terräng. Designad för att minska antalet turer fram och tillbaka mellan marken och arbetsområdet har HS18 E MAX förmågan att köra på full höjd med full last. Detta kan visa sig vara lämpligt för uppgifter såsom VVS-installationer, elinstallationer och installationer av brandsprinkler.

Haulotte har också lanserat appen MyCompanion som ger operatörer omfattande maskininformation. Detta verktyg fungerar med en QR-kod som är fäst på maskinen. Operatörer skannar QR-koden för att få tillgång till maskinspecifik dokumentation baserat på maskinens serienummer, exempelvis användarmanualer, underhållsloggar och reservdelskataloger. En checklista för säkerhetsinspektioner finns också tillgänglig.

En annan nyhet är Fastn, ett universellt förankringssystem för arbetsplattformar, som bland annat utsågs till Juryns favorit vid Grand Prix Matériel, Bästa säkerhetsinnovation vid Working at Height Conference & Awards, och Bästa nya produkt inom accessutrustning vid Hire 2024. Det patenterade systemet erbjuder seledetektering, potentiellt fall- eller utkastningsdetektering, och anti-bypass- och väckningsfunktion. Målsättningen är att erbjuda ett system kompatibelt med alla mobila arbetsplattformar.

 

Elektriska bom-, sax- och hybridliftar från Skyjack

Skyjack lanserar en ny serie batteridrivna elektriska bomliftar för tuff terräng med arbetshöjder på 15,7 och 20,3 meter. Modellerna SJ45 AJE + och SJ60 AJE + är lämpade för både inomhus- och utomhusbruk, och inkluderar bland annat hög vridmomentkraft, konsekvent flerfunktionskapacitet till de hydrauliska funktionerna, och god arbetscykelprestanda, enligt Skyjack. En extra batterireserv gör det möjligt att köra i transportläge med reducerad hastighet för att ta sig till en laddningspunkt. En oscillerande styraxel arbetar med drivsystemet för att hålla alla fyra däck i kontakt med marken. Liftarna har upp till 45 procent lutningsförmåga, plattformskapacitet på upp till 454 kg, tyst drift och noll utsläpp. De är utrustade med EasyDrive, en bomfunktion utvecklad med målet att möjliggöra enkel och intuitiv drift.

I övrigt utökar Skyjack sin E-Drive Scissor-serie med en linje för de europeiska, australiska och nyzeeländska marknaderna. De bär beteckningen ”E” för ”E-Drive”, exempelvis SJ3219 E. Denna elektriska serie erbjuder helproportional styrning, upp till 25 procent lutningsförmåga, och ett drivsystem utvecklat med målsättningen att leverera goda arbetscykler. De är lämpade för olika inomhus- och utomhusbyggnads-, underhålls- och industriapplikationer, och kommer att bära Skyjacks Eco-märkning.

Under årets Bauma-mässa visas dessutom för första gången Skyjacks kommande Hybrid-Boom-serie. Dessa nya maskiner erbjuder tre driftsätt – elektriskt, automatiskt och manuellt – och kommer att vara tillgängliga med arbetshöjder på 15,7 meter och 20,3 meter, samt vara lämpade för både inomhus- och utomhusbruk.

 

Manitou-nyheter från Scantruck

Scantruck AB, som är svensk generalagent för Manitou, presenterar Manitou-saxliften SE 0808 som har en arbetshöjd på 7800 mm, plattformshöjd på 5800 mm och lyftkapacitet på 230 kg. Vidare har den en plattformsbredd på 750 mm, plattformslängd på 1640 mm, plattformsutskjut på 900 mm och en vikt på 1500 kg. Den kännetecknas av hydraulik med biologiskt nedbrytbar hydraulolja HD32, manuell nödsänkning, startspärr med tangentbord till Easy Manager Trackunit, ”non-marking”-däck både fram och bak, och en lyfthastighet på 17 sek upp och 18 sek ned. Stigningsförmågan ligger på 25 procent.

En annan nyhet är saxliften SE 1008 med en arbetshöjd på 9990 mm, plattformshöjd på 7990 mm och lyftkapacitet på 230 kg. Den har även en plattformsbredd på 820 mm, plattformslängd på 2170 mm, plattformsutskjut på 890 mm och vikt på 2200 kg. Även denna modell kännetecknas av manuell nödsänkning, Easy Manager Trackunit och 25 procent stigningsförmåga. Den drivs på el och har batteri på 24V/185Ah.

Under fjärde kvartalet släpper Scantruck dessutom SE 1212, en 12 m saxlift i samma serie.

 

Plank, skivor och detaljer från Ställningsdepån

Ställningsdepån erbjuder Airstep kompositplank, tillgängligt till ställningsfabrikat såsom Super9, +8, Layher och Haki. I erbjudandet finns även ett trallalternativ till Haki, +8 och Super9; att använda Super9- och +8-ställning med trall kan vara ett möjligt alternativ vid extrema viktbelastningar. Den lägsta lastklassen på dessa plank/trallar är lastklass 5. Planken och trallarna har hög styrka och låg vikt, och är ett lämpligt komplement till aluminium, enligt Ställningsdepån. Produkterna är framtagna av Nordic Platform AS som sedan förra året ingår i ett samarbete med Ställningsdepån, och tillverkas i Asien och Europa. Olika färgalternativ finns tillgängliga, och det är även möjligt att beställa med företagstryck.

En annan nyhet är stålplank till Super9- och +8-ställningar. Dessa stålplank produceras i Polen, och finns i lastklasserna 4-6. Dimensionerna är 295 mm i bredd och 0,7-3 m i längd. I år har de även tagit fram en kortare variant på 0,50 m.

En tredje nyhet är komposit- och utbytesskivor till ställningssystem, utvecklade för renovering av trasiga och slitna luckor/plattformar eller onödigt tunga luckor. Skivorna går att beställa i olika mått, och har en godstjocklek på 9,4 mm.

Ytterligare nyheter är små ställningsdetaljer producerade i plast utvunnet från hav, exempelvis fotlisthållare, tryckplatta/underlägg, säkerhetsknopp till rör/väggfästen och spacefiller.

Nyhetsbrev

PDi TV

Info

×