Innehåll

•  Hem / nyheter
•  Redaktionellt
•  Branschorg.
•  Reportage
•  Maskinuthyrare
•  Mässor

•  Om SRT
•  Kontakta oss
•  Prenumerera
•  Media info


Ladda hem det senaste numret i PDF-format. Svenskrental som PDF

Swedish Rental Hyrex Kedjan

Exporent

AAA logo

 

   

Hem / Nyheter » Ny stark aktör i Sydsverige

Ny stark aktör i Sydsverige

Vi har tidigare i SRT berättat kortfattat om det nybildade bolaget B & Å Säve Hyrmaskiner Sverige AB. För några veckor sedan träffade SRTs utsände en av parterna, Roland Åkesson, på depån i Malmö som uttryckte stor tillförsikt i det nya samarbetet.

“Malmöregionen är oerhört expansiv med många nya stora projekt på gång. Bildandet av det nya bolaget med SÄVE är ett led i att möta marknadens krav idag och i framtiden. Tillsammans kan vi erbjuda betydligt mera resurser i kunnande, maskinpark och service”, säger Roland.
Roland äger bolaget B & Å Hyrmaskiner som äger 50 procent i det nybildade bolaget. Den andra ägaren är SÄVE Hyrmaskiner med huvudägaren Roger Sturesson. SRT fick tag i Roger på telefon för en kommentar.
“Vi har kört det nya bolaget B & Å SÄVE Hyrmaskiner Sverige AB i drygt ett halvår nu och det funkar mycket bra. Vi kan redan se många fördelar i det nya samarbetsprojektet. Vi har kraftigt breddat vår maskinpark och den gemensamma kunskapen i de båda ägarebolagen innebär en ökad service och trygghet för kunden”, säger Roger Sturesson.
B & Å Hyrmaskiner är starka på byggmaskiner och bodar och tar med sig det in i det nya bolaget. SÄVE å sin sida bidrar med sina specialinriktningar som är liftar, klätterställningar, bygghissar, lastare, teleskoptruckar. Beslutet att bilda ett nytt gemensamt bolag kommer från ett långt och bra samarbete mellan de båda bolagen och var egentligen ett helt naturligt steg.
Finns det planer på att de båda bolagen helt går upp i det nya bolaget och att ni agerar från ett enda bolag tillsammans, undrar SRT?
“Vi vill skynda långsamt och sakta men säkert bygga upp det nya bolaget och etablera en stabil kundkrets. Men visst kan det i framtiden visa sig att ett bolag är den rätta vägen att gå. Vi är inte främmande för den utvecklingen”, tillägger Roger.
“Redan idag agerar vi som ett bolag gentemot större kunder och projekt medan vi fortsatt jobbar vidare som tidigare på var sitt håll i de två ägarbolagen”, tillägger Roland.


Senast uppdaterad: 2010-07-08 12:20:38 Upp

 

   


Exporent

 

 

 
| © Copyright Svensk Rental 2008 | info@pdworld.com | Ansvarig utgivare: SCOP AB | Built on Blueline Design Administration Office |